Simena (Kale Köyü)

simena

 SİMENA,Günümüzdeki ismiyle KALE KÖYÜ,Üçağız köyünün güneydoğu istikametinde bulunan yarımadanın güney tarafına kurulmuş bir Likya antik kentidir.

               SİMENA,Günümüzdeki ismiyle KALE KÖYÜ,Üçağız köyünün güneydoğu istikametinde bulunan yarımadanın güney tarafına kurulmuş bir Likya antik kentidir.KALE KÖYÜ'de bu antik kent üzerine kurulmuş,ulaşımı sadece tekne ve yaya olarak sağlanan eşşiz manzaralara sahip cennetten bir köşedir.

KALE KÖYÜ ismini köyün tepesinde bulunan SİMENA Kalesinden almaktadır.Simena Kalesinde birden çok devrin kalıntılarını görmek mümkündür.Kalenin duvarları ve surları romalılar dönemine ait olup Kale içerisinde bulunan doğal kayayı oyarak yapılmış 250 kişilik tiyatro vardır ve bu Likya dönemine ait en küçük tiyatrodur.Ayrıca kale içerisinde birtane sarnıç ve eski dönemlerde tapınak,kilise ve son olarakta camii olarak kullanılan bir tapınak bulunmaktadır.

Kalenin doğu tarafında SİMENA antik kentinin Nekropolü bulunmaktadır.Köyün güneybatı tarafında dergilerden,kartpostallardan ve Türkiye'nin tanıtım filmlerinden yakından tanıdığımız yarısı denizin içerisinde bulunan Likya anıt mezarı bulunmaktadır.

Kalenin en tepesine çıktığınız zaman sizi eşsiz bir manzara beklemekte,turkuaz,mavi ve birçok renge bürünmüş denizin eşsiz manzarasıyla başbaşa kalmanız mümkün.KALE KÖYÜ ayrıca ev yapımı dondurmalarıyla ünlüdür.Bölgedeki bütün teknelerin neredeyse  tamamı öğle yemeğinden sonra gerçek meyvelerden yapılmış ev yapımı dondurmalardan tatmak için Kale köyünde mola vermektedir.

Kekova Tekne Turu Galeri

Kekova Tekne

 Foto Galeri
 Foto Galeri
 Foto Galeri
 Foto Galeri
 Foto Galeri
 Foto Galeri
 Foto Galeri
 Foto Galeri
 Foto Galeri
 Foto Galeri
 Foto Galeri
 Foto Galeri
 Foto Galeri